Sponsorlu Bağlantılar

Anjiyo Nedir

Şükrü Akyüz

Koroner darlıkları açmanın en etkili ve güvenilir yöntemi stentlemedir. Bununla birlikte, mevcut kalp rahatsızlıkları ve prosedürün bazı riskleri ile ilişkili riskler vardır. Temel olarak mevcut riski azaltmak için stentleme yapılır. Bu, iyileşme şansınızı artıracaktır. Ancak işlem sırasında nadir de olsa bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunu engellemenin en etkili yolu donanımlı bir merkezde deneyimli bir girişimsel kardiyologa bu işlemi yaptırmaktır. Stent mi bypass mı sorusu da sıklıkla sorulur.

En yaygın komplikasyon, anjiyografide olduğu gibi giriş yerinde meydana gelir. Özellikle kasık işlemlerinde kanama, morarma ve şişlik görülebilir. Bu nedenle bilek ameliyatları daha faydalıdır. Çünkü burası kanamanın çok kolay durdurulabileceği bir bölgedir. Stentleme işlemi öncesinde ve sırasında kanın pıhtılaşmasını önlemek için yoğun kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Bu, kanamanın nispeten kolay olabileceği kasık bölgesinde kontrolsüz kanamalara neden olabilir. Erken tespit edilirse bu kanama bası ile durdurulabilir ancak nadir durumlarda ameliyat gerekebilir.

Diğer bir komplikasyon ise kasıktaki arterin anevrizma oluşumu ile şişmesidir. Buna yalancı anevrizma denir. Kapatmak için ameliyatsız yöntemler olsa da kapanmaz ise ameliyat gerekebilir.

Diğer bir risk ise işlem sırasında kan pıhtısı oluşmasıdır. Ancak günümüzde tüm işlemlerde kan sulandırıcılar kullanıldığında bu ihtimal oldukça azalmaktadır.

Koroner damar rüptürü bazen hastalar tarafından tespit edilen bir komplikasyondur. Özellikle yaşlı hastalarda damarlar çok hassas ve kırılgandır. Bazı hastalarda gelişmiş kireçlenmeler görülebilir. Bu kaplar yüksek basınç altında çalıştırıldığında yırtılma meydana gelebilir. Deneyimli kardiyologlar bu fırsatı daha işlemden önce görecekler ve uygun teknikleri kullanarak tedaviyi reçete edeceklerdir. Örneğin çok kireçli darlıklar balon ve stent için yüksek basınçlı balon yerine rotablator adı verilen özel bir tıraşlama cihazı ile ön tedavi yapılarak hazırlanabilir. Böylece yırtılma riski en aza indirilir. Tam donanımlı bir laboratuvarda boşluğu kapatmak için özel stentler mevcuttur. Çoğu durumda bu durum ameliyatsız çözülebilse de, nadir durumlarda ameliyat gerekebilir.

Hibrit terapi nedir?

Bir hastanın koroner arter stenozunu hem stentleme hem de bypass ile tedavi etmeye hibrit tedavi denir. Özellikle 3 ve daha fazla damar hastalığı olan ve göğüs kafesinin açılmasının sakıncalı olduğu hastalarda göğüs damarı LAD denilen ön duvardaki besleme damarına robotik cerrahi ile bağlanır ve diğer damarlar ayrı seansta stentlenir. Böylece hastaya çok çeşitli faydalar sağlanabilmektedir. Yaygın olarak kullanılmasa da açık kalp cerrahisine iyi bir alternatiftir. Anjiyo nedir sorusunun tüm detayları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu