Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’ne video mesaj gönderdi

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

İletişim Başkanlığınca düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’nin hayırlara vesile olmasını diliyor bu önemli zirvenin hayata geçirilmesine vesile olan İletişim Başkanlığımızı ve destek veren paydaşlarımızı tebrik ediyorum.

Kamu ve özel sektörden üniversitelerden sivil toplumdan medyadan uzmanları ve liderleri bir araya getiren Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’nin kendi alanında önemli bir boşluğu dolduracağını inanıyorum. Kıymetli fikirleri ile zirveye katkı sunacak tüm katılımcılara ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Kıymetli misafirler teknolojik gelişmelerin hız kazandığı dijitalleşmenin sosyal ve beşeri hayatımızı derinden etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte stratejik iletişim faaliyetlerinin önemi de gün geçtikçe özellikle sosyal medya mecralarının yaygınlaşması ile birlikte yalanın üretilmiş haberlerin dezenformasyonun hızla yayıldığını görüyoruz.

Etkili bir denetim mekanizmasının olmadığı bu mecralardan yayılan bu tarz haberler sebebiyle milyonlarca insanın hayatı kararmaktadır. İlk ortaya çıktığında özgürlüğün sembolü olarak nitelenen sosyal medya günümüz demokrasi için ana tehdit kaynaklarından birine dönüşmüştür.

Yükselen dijital faşizm ve yalan haber furyası karşısında bizim gibi dünyanın gelişmiş demokrasileri de teyakkuz halindedir. Dezenformasyon sadece bir milli güvenlik meselesi olmanın ötesine geçerek küresel bir güvenlik sorunu haline almıştır.

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek dezenformasyon ve propaganda ile hakikat neresinde mücadele etmek bu bakımdan önem arz ediyor. Vatandaşlarımızın doğru ve tarafsız haber alma hakkına halel getirmeden insanımızı özellikle toplumumuzun savunmasız kesimlerini yalana ve dezenformasyona karşı korumaya çalışıyoruz. Dünyadaki iyi örnekler ışığında kendi ihtiyaçlarımız çerçevesinde yasal zeminde gerekli hukuki ve idari düzenlemeleri hayata geçiriyoruz.

Tüm bunları yaparken de demokrasinin ve uluslararası hukukun bize tanıdığı yetkiler çerçevesinde hareket ediyoruz. Maddi gücü uluslararası konumu iddiası ne olursa olsun kimsenin hiçbir şirketini hukukun üstünde olmayacağını vurguluyoruz. Kendini el olarak gören küresel şebekelere rağmen açık ve temiz bir iletişim anlayışıyla mücadele kararlılıkla sürdüreceğiz. Hakikatin algı operasyonları ile değersizleştirilmesi ne gerçeklerin üstenin yalanlarla örtülmesine kesinlikle izin vermeyecektir.

Bu hedef doğrultusunda şimdiye kadar tarihi önemde birçok adım attık. Ulusal Kamu Diplomasi Strateji Belgesi ve Eylem Planını yayınlayarak ilgili kurumlarımızın yol haritasını oluşturdum halen hazırlıkları süren Stratejik İletişim Politika Belgesi ile İnşallah bu çabalarımızı bir üst seviye taşıyacağız.

İlk kez düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’nde bu yönde atılmış bir diğer önemli adım olarak görüyorum. Zirvenin bu alanda trendleri belirleyen yetkin katılımcıları ile stratejik iletişim çalışmalarına yön veren bir platforma dönüşeceğine inanıyorum. Zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu