Gündem

Ee ralli işte

Asya piyasaları sabah saatlerinde kazançlarını artırmaya devam ediyor. Piyasalar, Omicron ile ilgili herhangi bir kötü haberlerin olmaması/gelmemesi durumunda hızlı bir şekilde ralli’ye kalkıyor. Tersi durumda ise çok sert düzeltmeye geçiyor. Peki ralli haberleri neydi ? İngiliz ilaç üreticisi GSK yaptığı açıklamada, ABD ortağı Vir Biotechnology ile antikor bazlı COVID-19 tedavisinin yeni Omicron koronavirüs varyantının tüm mutasyonlarına karşı etkili olduğunu söyledi, Güney Afrika’da yapılan bir araştırmada da , Pfizer Inc ve ortağı BioNTech tarafından üretilen COVID-19 aşısının takviye dozlarının, virüsten kısmen kurtulabileceğini göstermesine rağmen, Omicron enfeksiyonunu savuşturmaya yardımcı olabileceğini öne sürmesiydi. Omicron varyantının potansiyel etkisi hakkında gelen bu olumlu raporlamalar ile birlikte küresel bir rahatlama rallisi devam ediyor. 07:10 itibariyle MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.3 ve Japon Nikkei %1 ve ABD S&P 500 vadelileri %0.25 yükselişte. Piyasalar Cuma günü yayınlanacak ABD TÜFE verilerine odaklanmış durumda ve yüksek bir baskının politika yapıcıları, salgının başlangıcından bu yana hisse senedi fiyatlarının altına bir taban koyan FED’in devasa tahvil alım programının daralmasını hızlandırmaya yöneltmesi muhtemel. Dolayısıyla ,Cuma günkü ABD verileri yüksek enflasyonun sabit veya kalıcı göründüğünü gösterirse, yardım rallisi oldukça kısa ömürlü olabilir ve Noel tatili 1 hafta öncesinden gelebilir. Dolar endeksine baktığımızda ise çok az değişim gösterdiğini görmekteyiz. Yükselen emtia fiyatları Aussie’ye yardımcı olurken, petrol fiyatlarındaki toparlanma Kanada dolarının yükselmesine yardımcı oldu. Bugün Kanada Merkez Bankası’nın toplantısı var ve beklenti faiz oranlarını %0.25’te değiştirmemesi yönünde. ABD ham petrolü %0.45 düşüşle varil başına 71.79 usd’a , Brent ham petrolü %0.44 düşüşle varil başına 75.11 usd’a gerilerken, Spot altın ise %0.3 yükselerek ons başına 1.789 usd’a yükseldi. Dolar/TL için baktığımızda ise sabah saatlerinde ajanslara; Katar Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “(İki ülkenin) Merkez Bankası (MB) ve Katar Merkez Bankası arasındaki TL-Katar riyali takas anlaşmasının uzatılması ve tadil edilmesi mutabakatının imzalanmasını memnuniyetle karşıladığı” ifade edildiği haberi geldi. Katar ve Türkiye aralarındaki swap imkanının büyüklüğünü geçen yıl 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarmıştı. Çin’le de 6 milyar dolarlık swap anlaşması bulunan Türkiye, BAE ve Güney Kore’yle de bu konuda görüşmeler yürütüyor. Hindistan Merkez Bankası(RBI) de beklentiler doğrultusunda repo faiz oranı yüzde 4,00’de sabit kalmasını tercih etti. Fitch, Türk ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkarırken, Scope Ratings ise yüzde 8,0’den yüzde 10,8’e yükselti. Fitch, Türkiye için 2021 yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 17,2’den yüzde 25’e çıkardı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik hisse senetleri çoğunlukla alıcılı bir seyir izledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için 2021 yılı büyüme ve enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Fitch, Türkiye için 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 17,2’den yüzde 25’e yükseltti Fitch, TCMB’nin 2022 yılında faizi yüzde 17’ye yükseltmesini bekliyor Fitch, Türk ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkardı. Türk ekonomisinin 2022 ve 2023’te yüzde 3,6 ve yüzde 4,5 büyümesini bekliyor

Scope Ratings: TL’de değer kaybı para politikasında yeni bir ani terse dönüş olasılığını artırıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasındaki para birimi swap anlaşması uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün saat 15.00’te toplanacak. Toplantıda asgari ücret, stokçulukla mücadele, Covid-19 salgınında gelinen durum ile iç ve dış gelişmeler ele alınacak. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunacak

ASELSAN, “Bazı basın yayın organlarında, ASELSAN’ımız ile ilgili kaynağı belli olmayan iddialar dile getirilmektedir. Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığı durumunda ekonomik yaptırım ve diğer önlemlerin uygulanacağını söyledi.

Kremlin’den ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği görüşmeye dair yapılan açıklamada, Putin’in NATO’nun doğuya doğru genişlemeyeceğine yönelik garanti istediği belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, küresel ekonomide güçlü büyümenin gelecek yıl da devam edeceğini, ancak yüksek enflasyon, mali ve parasal desteklerin geri çekilmesinin bu güçlü toparlanma için riskler oluşturduğunu bildirdi.

ABD’nin büyük bankalarından Wells Fargo’nun CEO’su Charlie Scharf, çoğu sektörde fiyatların önemli ölçüde yükseldiğini belirterek, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonist endişeleri gidermek için daha hızlı hareket etmesinin gerekebileceğini ifade etti.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, federal borçlanma tavanının artırılması için sürdürülen müzakerelerde iyi ilerleme sağlandığını söyledi.

Japonya’da imalatçıların ekonomiye olan güvenleri, arz sıkıntılarının hafiflemeye başlamasının etkisiyle 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Japon ekonomisi için üçüncü çeyrekte GSYH büyüme oranı aşağı yönlü revize edildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Başkan Joe Biden’in Fed Yönetim Kurulu’nda boş bulunan pozisyonlar için daha fazla adayı bu ay açıklamayı planladığını söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu