Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda pozitif bir seyir görüldü. Çin’de önceki günkü satışların ardından dün toparlanmayla birlikte endekslerde %2’nin üzerinde alımlar görülürken, Hong Kong’ta Hang Seng endeksi yatay kapandı. Avrupa piyasalarında da dün toparlanma görüldü. Facebook’un sahibi Meta hisselerindeki yükseliş ve Çin hükümetinden ekonomik destek açıklamaları küresel hisse senedi piyasalarını destekledi. Önceki gün görülen sert satışların ardından dün ABD endekslerinde toparlanma çabası görüldü. Önceki gün %4 gerileyen Nasdaq yatay kapanırken S&P 500 %0,21 ve Dow Jones %0,19 değer kazandı. ABD’de bilanço dönemi devam ediyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta Platforms, 2022 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde kar elde etti. Meta’nın ilk çeyrek karı 7,47 milyar dolar olurken hisse başına karı 2,56 dolarlık beklentiye karşılık 2,72 dolar oldu. Ancak şirketin bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir %6,6 ile şirketin halka arz edildiği 2012’den bu yana en yavaş artışı gösterdi. Diğer taraftan, Meta çatısı altındaki Facebook’un kullanıcı sayısı geçen yılki düşüşün ardından ilk defa arttı. Gelişme sonrası şirket hisseleri %18 yükseldi. Bu iyimserlik diğer teknoloji hisselerine de yansıdı. Mayıs ayı FED toplantısı yaklaşırken dolar endeksindeki yükseliş devam ediyor. Endeks dün 103 seviyesini aştı. DXY bu sabah 103,4 seviyesinde. Euro/Dolar paritesi gerilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta %3 seviyesine kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirileri kısmen de olsa normalleşme çabası içerisinde. 10 yıllıklar bu sabah %2,83 seviyesinde. Japonya Merkez Bankası’nın güvercin politikasını sürdürme kararıyla para birimi yen dolar karşısında düştü. Yen’i offshore yuan da takip etti. ABD’nin Trablus Büyükelçiliği, Libya’daki önemli petrol sahalarının kapatılmasından derin endişe duyulduğunu belirterek, üretimin bir an önce yeniden başlaması çağrısında bulundu. Rus enerji şirketi Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz akışını durduracağını açıklaması petrol fiyatlarını dün artırmıştı. Bugün ise ABD’nin Libya açıklamasının da etkisiyle petrol fiyatlarında gerileme görülüyor. Bu sabah Brent petrol 103,8 USD seviyesinde. VIX endeksi ise bu sabah ise 31,60 seviyesinde

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde de pozitif bir görünüm var. Bugün günün Avrupa için en önemli verisi ise Almanya enflasyonu olacak. Almanya’da uzun yılların zirvesini yapan enflasyonda bu kez düşüş bekleniyor. Geçen ay yıllık %7,3 olan enflasyonun %7,2’ye gerileyeceği tahmin ediliyor. ABD’de ise 2022 yılının ilk çeyrek GSYH rakamları gelecek. 2021 yılı son çeyrekte çeyreklik bazda %6,9 büyüyen ABD ekonomisi için yılın ilk çeyrek büyümesinin çeyreklik bazda %1,0 civarında olması bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de kişisel gelir ve harcamalar ile FED’in de yakından takip ettiği PCE deflatörü verileri öne çıkıyor. Şubat ayında %0,5 artan gelirler ve %0,2 artan tüketim için Mart ayı rakamları takip edilecek. Enflasyonun görünümü açısından izlenecek olan PCE verisi son ay yıllık bazda %6,4 artış göstermişti. Veride beklenti yükselişin sürmesi ve manşet PCE’nin %6,4’ten %6,8’e yükselmesi yönünde. Çekirdek PCE’de beklenti ise yıllık bazda %5,4’lük artışın %5,3’e gerilemesi yönünde oluşuyor. Cuma günü ayrıca Euro Bölgesi’nde ilk çeyrek GSYH ve Nisan ayı öncü TÜFE verileri paylaşılacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu