Sponsorlu Bağlantılar

Lazerle Göz Çizdirme Yöntemleri

Lazerle Göz Çizdirme Yöntemleri

Doktorun yapacağı muayene ve tetkikler neticesinde lazer göz ameliyatı göz yapısı uygun olan kişilere uygulanabilir. Miyop göz kusurunda 8 ile 10 numaraya kadar, hipermetrop olan hastalarda 5 numaraya kadar, astigmatlarda işe 5 numaraya kadar başarılı uygulamalar gerçekleştirmek mümkündür.

Lazer göz ameliyatı Yaptıracak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve son iki yıl içerisinde 0,5 dereceden daha fazla göz kusurunun değişmemesi gerekir. Ayrıca kornea kalınlığının bu uygulama için yeterli düzeyde olması gerekir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tamamen güvenli olan lazer göz ameliyatı doktorun yapacağı inceleme neticesinde hangi yöntemi kullanacağına karar verir. Kişinin yaşı mevcut görünüşü, korneanın yapısı ve yaşam tarzı gibi faktörlere göre tercih yapılır. Yaygın olarak kullanılan lasik yöntemi ile cerrahi bıçak kullanılarak korna dokusundan kapakçık kaldırılır ve sonrasında kapakçığının alt kısmına lazer ışınları uygulanır.

İntralase lasik yöntemi günümüzde kamu kusurları olarak adlandırılan göz kusurlarında en çok tercih edilen ve en gelişmiş yöntemdir. Bu yöntem bilgisayar kontrollü sistemler bütünüdür. Tüm işlemler ve açılan kesirler lazer ile gerçekleştirilir. Ayrıca kişilerin korna haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi yöntemi belirler. Lazer göz ameliyatı uygulanacak kişilerin fiyat numarasından ilerlemesi durmuş olmalıdır.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz ameliyatı klasik göz ameliyatlarına göre iyileşme süreci çok daha hızlı gerçekleşir. Klasik yöntemler de 3 haftalık yürek gerekli iken lazer göz ameliyatında 1 haftalık süre yeterli olmaktadır. Doktorun vereceği göz damlaları suni gözyaşı görevi görerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Göz Çizdirme Operasyonu

Son yıllarda ülkemiz ve tüm dünyada meydana gelen covit pandemisi nedeniyle maske takılmasının zorunlu olması gözlük kullanan kişilerin daha da zorlanmasına neden olmuştur. Gözlük ve kontakt lens kullanımı bunun gibi birçok zorluğun oluşmasına neden olur. Buda kişileri göz çizdirme yöntemine yöneltmeye başladı.

Kontakt lensler gözde enfeksiyon riskini arttırarak yaşam kalitesinde ciddi azalmaları neden olur. Göz çizdirme operasyonları sayesinde gözlük ve kontakt lens kullanımından kurtulmak mümkün hale gelir. Kornea yapısı anatomik olarak incelendikten sonra görme kusuru ve seviyesi tespit edilir.  Bu aşamadan sonra uygulanacak operasyonun yol haritası belirlenir. Göz çizdirme operasyona göz numaralarında son 1 yıl içerisinde 0.50 derece artan hastalarda mutlaka uygulanmalıdır.

Göz Çizdirme Nedir?

Uzman göz cerrahları tarafından gerçekleştirilen göz çizdirme işlemi risksiz ve olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu işlem gözün kornea tabakası üzerinde gerçekleştirilmektedir. Kırılma kusurları olarak bilinen hipermetrop, miyop ve astigmat gibi kusurların giderilmesi göz çizdirme operasyonu ile giderilebilir.

İnce uçlu cerrahi bıçaklar kullanılarak yapılan bu operasyonlar kişilerin yaşam kalitesini olumlu olarak etkiler. Detaylı göz muayenesinden sonra belirlenen görme kusuru ameliyat sonrasında giderilerek gözlük ve kontakt lens kullanımı ortadan kalkar.

Keratokonus Nedir?

Doğal hali oval olan saydam kornea tabakasının zamanla sivri bir hal alması durumuna keratokonus denir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bu durum 35-40’lı yaşlara kadar devam edebilir. Keratokonus ameliyatı ile bu sorun ortadan kaldırılabiliyor.

Hastalığın ortaya çıkma nedenleri tam olarak tespit edilmemekle birlikte genetik yatkınlık ve göz travmaları gösterilebilir. Erken dönemde uygulanacak tedavi yöntemleri bulunsa da nihai olarak keratokonus ameliyatı ile kalıcı tedavi mümkündür.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Gözde alerji veya kaşıntı meydana gelmesi, korneada çıkıntı oluşmasın, gözlerde kamaşma ve ilerleyen miyop ve astigmat keratokonus hastalığının belirtileri arasında gösteriler. Keratokonus ameliyatı sayesinde tüm sorunların ortadan kaldırılmasını ve yaşam kalitesinin arttırılması mümkündür. Bu keratokonus ameliyatı isteyen ve herkese kolayca yapılabilen bir ameliyattır.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Çapraz bağlama, Melez kontakt lens, kornea içe halka, kornea nakli, özel yumuşak kontakt lens, sert gaz geçirgen kontakt lens tedavileri kullanılabilir. Keratokonus ameliyatı günümüzde en yaygın kullanılan tedavi yöntemidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu