Gündem

Risk başlıkları gündemdeki yerini ve önemini koruyor

Piyasa Gündemi

Fed’in daha agresif bir tutum ortaya koyacağı ile sıkılaşma yönündeki endişeler geçen hafta risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, hisse piyasalarında satış baskısı artış kaydetti. Bu hafta gözler çarşamba günü sona erecek Fed toplantısında olacaktır. Fed’e endişelerine ek olarak Rusya – Ukrayna arasındaki jeopolitik riskler de gündemdeki yerini koruyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, hafta sonu ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro Bölgesi – İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek
•    17:45 ABD – İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed’e yönelik sıkılaşma endişeleri ve jeopolitik gerilimin etkisiyle risk iştahının baskı altında kaldığı geçen haftada küresel hisse piyasalarında satıcılı bir fiyatlama etkili oldu. Yurt dışında zayıflayan görünümün etkisinin hissedildiği BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,15 oranında sınırlı bir kayıpla 2.011,16 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü %1,50’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah bir miktar toparlanma çabası etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,43 – 13,44 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,44’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Geçen hafta yurt dışı hisse piyasalarında artış kaydeden satış baskısı Borsa İstanbul üzerinde de etkili oldu. BIST-100 Endeksi’nde geçen hafta destek olarak çalışan 22 günlük basit hareketli ortalama (1.974) destek olarak önem taşırken, ortalama altında satış baskısının devam edebileceğini değerlendiriyoruz. Bu durumda 1.934 ve 1.887 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. BIST-100 Endeksi’nde etkili olabilecek tepki alımlarında ise 2.044 – 2.066 ve 2.086 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır. Endekste yükselişlerin güç kazanabilmesi için 2.086 üzerinde kapanışlara ihtiyaç olduğunu değerlendirirken, bu seviye aşılamadığı sürece yükselişler tepki mahiyetinde kalabilir. Teknik görünümün zayıflama kaydettiği endekse karşı kısa vadede temkinli yaklaşılması faydalı olacaktır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu