Sponsorlu Bağlantılar

Rota Virüs Aşısı Nedir? 

Rota Virüs Aşısı Nedir? 

Günümüzde ağız yolu ile ygulanan iki tür rota virüs aşısı vardır. 2 veya 3 doz olarak uygulanabilen rotavirüs aşıları genel olarak 6 aydan küçük olan bebeklere uygulanmaktadır. Rota virüs aşısı uygulamasına geçen ülkelerde aşıdan önce hemen hemen tüm çocuklar 5 yaşına kadar bu hastalığa en az bir kez yakalanırken aşıdan sonra ise hastaneye yatış vakalarında yılda 40-50 bin civarında azalma gözlenmiştir.

Rota Virüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 

Rotavirüs enfeksiyonu mide ve bağırsak dokusunun enfeksiyonuna sebep olur ve kuluçka süresi kısadır. Belirtiler genel olarak iki gün içerisinde ortaya çıkar nokta sebep olmuş olduğu hastalık öncelikle ateş ve kusma şeklinde kendini gösterir.

Rota Virüs Nasıl Teşhis Edilmektedir? 

Rotavirüs çocuklarda 24 saati geçen ishal ile birlikte aşırı kusma 40 derecenin üzerinde Ateş dışkıda kan ve geçmeyen yoğun ağrı ile kendini gösterir. Bu durumlarda muhakkak bir uzmana başvurmak gereklidir.

Rota Virüs Nasıl Tedavi Edilir? 

Diğer virüs türlerinde olduğu gibi rotavirüste de kesin bir tedavi yöntemi ya da ilaç tedavisi yoktur. Ancak rota virüs aşısı ile hastalığın daha hafif seyrettiği gözlemlenmiştir.

Kepçe Kulak Erken Teşhis Önemi

Bebeklerde kepçe kulak kulağın kepçe şeklinde olan çıkıntılı bölgesinde yer alan ve y şekline benzeyen kıkırdak kıvrımının yeterli düzeyde gelişmemiş olmasından kaynaklanan bir problemdir. Kıkırdak doku yeteri kadar gelişmediğinden dolayı kafatası ile arasında olması gereken açı genişler ve kulak çıkıntısı öne doğru eğilir. Erken dönem de teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması oldukça önemlidir.

Kepçe Kulak Nedir? 

Yelken kulak olarak da bilinen bebeklerde kepçe kulak kulak çıkıntısının öne doğru eğilmesi problemidir. Bunun neticesinde kulaklar daha geniş bir açı ile görünür. Kulak ile kafatası arasındaki açı normal şartlarda 30 derecedir.

Kepçe Kulak Sebepleri 

Yapılan incelemelere göre olarak ortaya çıkan etkinin antiheliks adı verilen kulak çıkıntı kıvrımının yetersizliğidir. Bebeklerde kepçe kulak meydana gelmesindeki en büyük faktör kulağın kıkırdak yapısıdır.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar? 

Kepçe kulak problemi yetişkinlerde ve çocuklarda bireyin psikolojisini olumsuz şekilde etkileyen bir problemdir. Kepçe kulak problemi kadınlara oranla erkeklerde daha çok rahatsızlık verdiği görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınların saçlarını uzatarak kulaklarını gizliyebilmesidir.

Çocuk Doktoru Bebeğinizin İlk Muayenesi Neden Önemlidir? 

Bebeklerin doğumundan sonra İzmir çocuk doktoru tarafından ilk muayenesi yapılır doğumdan sonra kontrol yapıldıktan sonra bebeğin doktor muayenesi 1-2 hafta sonra olur. Genel sağlık durumunun kontrolü açısından çocuk hekimi ziyareti önem taşır.

Bebeğinizin Çocuk Doktoru İzlenimde Neler Olması Gereklidir? 

İzmir çocuk doktoru doğumdan sonra bebek için yenidoğan kalp muayenesi yapar. Sonrasında yenidoğan işitme kontrolü, akciğer omurga ve genital bölge muayenesi yapılır. Çocuk hekimi bebeğin görme muayenesini yapar ve kilo boy ölçümünü gerçekleştirir. Yenidoğan kalp muayenesi bir steteskop ile kalp küfürünün olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Yenidoğan işitme testi de doğumdan sonraki önemli izlenimlerden biridir. Bu test İzmir çocuk doktoru tarafından bazen doğumdan hemen sonra yapılır. Bir diğer muayene ise bebek kalça muayenesi dir bebeğin bacaklarında ve kalçalarında anormal bir gelişim olup olmadığının tespiti amacı ile yapılmaktadır.

Bebeğinizin İlk Üç Ay Muayenesi Neler Uygulanır? 

Bebeğinizin doğumundan sonra ilk 3 ay boyunca göz, kalça, işitme gibi farklı başlıklar altında çocuk hekimi tarafından muayeneneler yapılır. Ayrıca bebeğin iyi bir şekilde beslenip beslenmediğini doğru bir şekilde kilo alımı, görme duyma ve koordinasyon gelişiminin ne şekilde olduğu ile alakalı doğumdan sonra İzmir çocuk doktoru  tarfından muayeneneler yapılır.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu