Gündem

TDİ sonrası yeni normal

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
09:00 EUR Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Tem) 0,90% -1,30%
10:30 GBP BoE MPC Üyesi Saunders’ın Konuşması    
12:00 EUR Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (Eyl) 30,00 40,4
12:00 EUR Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (2. Çeyrek) 13,60% 13,60%
12:00 EUR Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) 2,00% 2,00%
12:00 EUR ZEW Ekonomik Hissiyat (Eyl)   42,7
17:30 TRY Hazine Nakit Dengesi (Ağu)   -67,930B

 

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

 

BIST spot ve vadeli endekslerinde A’dan Z’ye tüm detaylara, stratejilere ve analizlere ulaşmak için VİOP analizimizi takip edebilirsiniz.

“PİYASANIN ROTASI”

TDİ Sonrası Yeni Normal…

Corona virüsünde güncel durum; vaka sayısı 221,066,173 – ölü sayısı 4,585,274 kişiye ulaşmıştır.

Piyasalar delta varyantı kaynaklı negatif şok yaratan tarım dışı istihdam verisi sonrasında Fed’in varlık alımlarını azaltma zamanlamasını anlamaya çalışmaktadır. Zamanlamaya ilişkin gri alanlar etkin olurken, piyasanın ve Fed’in veri odaklı yaklaşımı sürmektedir. Delta varyantı TDİ verisini etkilerken, tekrar gündeme gelerek ekonomik aktiviteyi yavaşlatacağı algısı hâkim olmaktadır. ABD büyümesi içinde risk oluşturan delta varyantı, kurumların büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ettirmektedir. En son olarak Goldman Sachs 2021 yılı büyüme beklentisini %6 seviyesinden %5,7 seviyesine çekmiştir.

SP500 endeksine karşı kısa pozisyonda gitmek oldukça zor olurken, endeks için FOMO ve TINA durumları etkin olmaktadır. Getiri arayışında olan paranın tek adresi olan endeks için geri çekilmeler zirve seviyelerden %3-5 arasında olurken, endişe endeksi olan VIX endeksi 15 düşük seviyesinden toparlanmaktadır. VIX’ın uzun süre düşük seviyelerde kalması oynaklık için iyi olmayacağı düşünülürken, bunun zamanlaması önemli olacaktır.

Asya piyasalarında risk algısı pozitif olurken, Japonya Başbakanı Suga’nın istifa kararıyla tetiklenen durum pozitif olarak algılanmaktadır. Japonya hareketin öncüsü olurken, Topix 31 yılın yüksek seviyesine ulaşmıştır. ABD endekslerinde tatil dönüşü sonrası yükseliş öne çıkarken, SP500 endeksi 4538 seviyesinde dengelenmektedir.

Bu haftanın en önemli gelişmesi olarak ECB’nin faiz kararını takip edeceğiz. 9 Eylül Perşembe günü saat 14.45 faiz kararı – 15.30 Başkan Lagarde basın toplantısı olacakken, GCM Yatırım Araştırma olarak 3 faiz oranında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Bu toplantıda zayıf ihtimal pandemi acil varlık alım programında azaltma veya azaltmaya ilişkin Lagarde tarafında güçlü sinyal verilmesi beklenebilir.

ECB üyelerinden gelen varlık alımları azaltılmalı açıklamaları ile Alman 10 yıllık -%0,50 çift dip formasyonunda yukarı hareket ile -%0,36 seviyesinde dengelenmektedir. Bu hareketin devam etmesi durumunda EURUSD paritesinden yukarı yönlü hareketler devreye girebilir.

Türk varlıklarında risk algısı pozitif olarak devam ederken, USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareket sürmektedir. Bu noktada yurtdışı kaynaklı olarak Fed’in varlık alımlarını azaltmasının kalan son 3 toplantıya yetişip yetişmeyeceği belirsizliği – yurtiçinde ise OVP ile TCMB yılsonu enflasyon tahminlerinden sapmanın TCMB tarafında 28 Ekim enflasyon raporunda kapanacağı beklentisi etkili olmaktadır. Özellikle OVP sonrası olası yukarı yönlü enflasyon revizyonu faiz indirim ihtimalini zayıflatırken, kesinlikle 4.çeyrekteolası faiz indiriminin tamamen ortadan kalmadığına dikkat edilmelidir. Bu noktada 100 baz puanlık bir faiz indirimi senaryoya dahil olabilir.

5 yıllık CDS tarafında 400 seviyesi altında kalıcılıkla gerileme sürerken 350 seviyesine doğru geri çekilme potansiyeli etkin olmaktadır. Fakat risk algısında pozitif değişim için 350 seviyesi altında kalıcılık gerekmektedir. Bu olmadan TRY değerlenmesi sınırlı kalabilir.

USDTRY paritesinde aşağı yön etkin olurken parite etkisi için sepet kuru dikkate alıyoruz. Sepet kur için yukarıda 50 – 100 günlük ortalamalar 9,30/32 bölgesi majör direnç olurken, aşağı yönde 9 psikolojik seviyesi ve olası aşırı iyimser senaryoda 200 günlük ortalama 8,8341 seviyesi devreye girebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • 2020 yılında 1,8’lik büyüme kaydederek G20 ülkeleri arasında bu başarıyı elde eden bir kaç ülkeden birisi olduk. Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana iç ve dış konjonktürde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen kesintisiz büyümesini sürdürdü.
 • Yılın ilk çeyreğinde yıllık 7,2 ikinci çeyrekte 21,7 oranında büyüme rakamına ulaştık. Türkiye bu rakamlarından ardından dünyada İngiltere’nin ardından 2. sırada yer aldı. Bu dönemde sabit sermaye yatırımlarımızın %3 oranında büyümesi oldukça sevindiricidir. Bu yatırımlar üretim kapasitemizi artıracaktır.
 • Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır
 • Ülkemizi savunma sanayinde en üst lige çıkarmakta kararlıyız
 • İhracatımızın rekor kırmaya devam ediyor. Ağustos ayında ihracatımız 207 milyar doları aştı. Seyahat gelirlerimizin yıllık %31 oranında artarak cari işlemlerin iyileşmesinde önemli rol oynadı. Uluslararası rezervlerimiz belirli şekilde artıyor.
 • Büyüme Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının temel şartıdır. Bu yılı yüzde 9 civarında büyümeyle kapatmayı ümit ediyoruz. Ekonominin yıllık yüzde 5,3 oranında büyümesini öngörüyoruz.
 • Enflasyon hedeflemesi uygulamasına devam ederek arz yönlü yapısal sorunlara odaklanacağız. Şeffaflık ve rekabet uygulamalı durumları genişleteceğiz. Ekilebilir ve sulanabilir alanların artırılması için çalışmaları hızlandıracağız. Tarım sanayi entegrasyonunu hızlandırmak maksadıyla sözleşmeli programları genişleteceğiz.
 • Yürüttüğümüz borçlanma politikamızı Türk Lirası öncelikli hale getirerek yurt içi döviz ve altın borçlanmasını daha da artıracağız. Orta vadeli programımızla kamu kurum kuruluşlarımızın bütçe hazırlanmasına yönelik yasal süreci başlatıyoruz. Meclisimizden de onay aldıktan sonra da 2022 yılında yapmayı hedeflediğimiz işler için kolları sıvayacağız.

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4538 seviyesinde fiyatlanmaktadır.
 • Dolar temasında (klasik $ endeksi) 92.15 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,3443 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3508 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1878 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1823 ile $1800 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Gümüş $24.66 seviyesi ile $24 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Altın / gümüş rasyosu 73.91 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8.2920 seviyesi ile 8.30 seviyesine yakın hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 365.91 ile 400 seviyesi altında hareket etmektedir.

Türkiye corona virüs durumu;

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu